• Lekturownik - niezbędnik ucznia

• 03.11.2022 13:28
        • Lekturownik - niezbędnik ucznia jest kontynuacją ubiegłorocznej, zaplanowanej na cykl edukacyjny. W bieżącym roku szkolnym jest realizowana w klasach 5-8 przez p. Marię Nowik.  Jest odpowiedzią na potrzebę zainteresowania uczniów czytaniem lektur szkolnych oraz konieczność doskonalenia umiejętności czytania ze zrozumieniem. Ma w swoim założeniu uatrakcyjnienie procesu omawiania książek, ujętych w podstawie programowej dla klas V- VIII. Spojrzenie na lektury z szerszej perspektywy pozwoli lepiej je zrozumieć, utrwalić w pamięci najważniejsze treści i motywy, ale też pobudzi do samodzielnego myślenia oraz poszukiwania informacji w różnych źródłach.
        • Głównym założeniem będzie praca z uczniami przy opracowywaniu lektur, zawartych w podstawie programowej za pomocą metod aktywizujących oraz uzupełnienie treści przekazywanych podczas omawiania lektur podczas  lekcji o różnorodne konteksty. Wzmocni to motywację uczniów do dokładnego i całościowego przeczytania lektury oraz przyczyni się do lepszego zapamiętania treści. Nowatorskie spojrzenie na edukację to sposób uczenia się, rozumiany jako działanie ucznia. Wprowadzenie podczas omawiana lektur graficznego sposobu zawartych w nich treści sprawi, że uczeń będzie chętnie uczestniczył w zajęciach i aktywnie brał w nich udział. Przyniesie to zmianę w sposobie postrzegania siebie jako ucznia, który z odtwórcy stanie się kreatywnym, samodzielnym i pełnym zapału twórcą swojego procesu kształcenia.
          Innowacja ta polega na stworzeniu zeszytu lekturowego do każdej omawianej na lekcjach j. polskiego lektury. Dzięki temu uczeń będzie miał posegregowane notatki do każdej lektury. W każdej chwili może sięgnąć po dany zeszyt lekturowy i przypomnieć sobie najważniejsze informacje. Lekturownik to doskonały sposób na powtórki przed egzaminem ósmoklasisty. Uczy systematyczności. Uczniowie zgromadzą przygotowane pod nadzorem nauczyciela notatki o autorze lektury, czasie powstania, gatunku i rodzaju utworu literackiego, uzupełniają przygotowane przez nauczyciela karty pracy w formie sketchnotingu. Będą mogli, dzięki swojej kreatywności i zdobytej wiedzy, tworzyć notatki wizualne i tradycyjne, zdobywać nowe informacje o dziele literackim, dzielić się wrażeniami po lekturze, systematyzować zdobytą wiedzę.