• Wśród muz

• 26.10.2022 09:29
        • W roku szkolnym 2022/2023 w kl. VId nauczyciel języka polskiego – mgr Alina Tarkowska będzie realizowała innowację pedagogiczną „Wśród muz”. Innowacja ma na celu rozwijanie umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów. Jest to równocześnie działanie na rzecz szerszego udostępniania kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa kulturowego Europy – co stanowi jeden z ważnych kierunków polityki oświatowej państwa.
        • Muzy – w mitologii greckiej to opiekunki sztuki, poezji, tańca i nauki. W kręgu zainteresowań opracowanej innowacji znalazły się Kalliope, Melpomene, Talia, Polihymnia i Euterpe. To właśnie one wyznaczały kierunek realizacji zamierzonych celów, m.in.:
          • poszerzenia wiedzy uczniów na temat kultury antycznej,
          • rozbudzenia zainteresowania różnymi dziedzinami sztuki,
          • rozwijania zainteresowania uczniów językiem jako składnikiem dziedzictwa kulturowego,
          • motywowania do samokształcenia i pogłębiania wiedzy polonistycznej.
          Tego typu działania niewątpliwie kształtują nowego typu odbiorcę, który dzięki własnej twórczości dorasta do właściwej percepcji sztuki i do aktywnego uczestniczenia w różnorodnych dziedzinach życia kulturalnego.