• Otwórz serce i umysł, wyraź siebie

• 22.11.2022 14:59
        • „Otwórz serce i umysł, wyraź siebie”
          - działania arteterapeutyczne wspomagające procesy rozwojowe, edukacyjne i wychowawcze dzieci i nastolatków w szkole podstawowej
          Cel ogólny: Rozpoznanie potrzeb emocjonalnych, uzewnętrznianie przeżyć i doznań, rozwój emocjonalno- społeczny, odreagowanie napięć, niepowodzeń i frustracji, wzrost poczucia własnej wartości, budowanie przyjaznego klimatu w zespole.
          Program przeznaczony jest do realizacji w szkołach podstawowych w klasach IV-VIII.  Zaproponowane ćwiczenia i tematy wzbogacają i urozmaicają warsztat pracy, rozwijają kompetencje społeczne i aktywność twórczą. Innowacja jest prowadzona przez p. Anetę Chęcińską - nauczycielkę plastyki.
        • Cele programu:
          ·         rozwijanie umiejętności komunikowania się- komunikacja werbalna i niewerbalna;
          ·         rozwijanie umiejętności rozpoznawania własnych i cudzych emocji, ich wyrażania, kontrolowania i odczytywania;
          ·         rozwijanie empatii;
          ·         wzmacnianie wiary w siebie i poczucia własnej wartości, podnoszenie poziomu samoakceptacji;
          ·         kształtowanie umiejętności współpracy w zespole;
          ·         rozwijanie kreatywnego i twórczego myślenia, rozwijanie zainteresowań;
          ·         pobudzanie do wszechstronnego rozwoju ucznia;
          ·         relaksacja pozwalająca na odreagowanie wewnętrznych napięć, niepowodzeń, agresji;
          ·         stwarzanie możliwości do wypowiedzi za pomocą różnorodnych środków artystycznych;
          ·         nauka radzenia sobie ze stresem i napięciem;
          ·         budowanie klimatu akceptacji, zaufania i bezpieczeństwa w zespole klasowym;
          Czas i forma realizacji:
          Program realizowany będzie w formie spotkań nauczyciela z dziećmi/nauczycieli z wybranymi zespołami szkolnymi.
          Miejscem realizacji programu będzie przestrzeń szkolna: sale lekcyjne, pracownie artystyczno- techniczne, korytarze.
          Program przewidziany jest na:
          Od 10 do 20 spotkań z dziećmi w bieżącym roku szkolnym. Spotkanie będzie trwało 45 minut.  Ilość spotkań będzie uzależniona od podejmowanej problematyki danej klasy i jej uczniów, stopnia realizacji poszczególnych treści. Nauczyciel   wprowadza wybrane zagadnienia i ćwiczenia do swoich działań. Jeżeli zauważa potrzebę wsparcia swoich uczniów może wykorzystać odpowiedni scenariusz do sytuacji problemowej, następnie porozmawiać o działaniu z wychowawcą.
          Formy, metody i techniki pracy:
          Ponieważ program jest konstruowany do realizacji w szkole wybrane ćwiczenia będą realizowane indywidualnie lub grupowo. Formy i metody uzależnione będą od celu pracy, grupy wiekowej i jej możliwości, rodzaju zajęć i przedmiotu. Stosowane metody w poszczególnych scenariuszach oparte są na słowie, obserwacji lub czynnościach praktycznych.
          Techniki wykorzystywane do realizacji zadań arteterapeutycznych:
          ·         techniki rysunkowe
          ·         techniki malarskie
          ·         technika rzeźbiarski - praca z gliną
          ·         techniki graficzne
          ·         collage
          ·         fotografioterapia - animacja poklatkowa
          ·         biblioterapia
          ·         filmoterapia - animacje krótkometrażowe
          ·         choreoterapia - taniec, dotyk, oddech
          ·         horiterapia - land art
          ·         terapia przez pisanie