Wśród muz

„Wśród muz” to tytuł innowacji pedagogicznej, która będzie realizowana w roku szkolnym 2013/2014 w kl. VIc przez nauczycielkę j. polskiego Alinę Tarkowską.  Muzy – w mitologii greckiej to opiekunki sztuki, poezji, tańca i nauki. Każda z dziewięciu córek Zeusa i tytanidy Mnemosyne (Pamięć) miała przydzielony atrybut, w zależności od dziedziny, którą się opiekowała. Wszystkie występowały w orszaku Apollina, nazywanego przewodnikiem muz...

W kręgu zainteresowań opracowanej przeze mnie innowacji pojawią się: Kalliope, Melpomene, Talia, Polihymnia i Euterpe. Skąd pomysł na sięgnięcie do mitologii? Odpowiedź wydaje się być oczywista.

Otóż w ubiegłym roku szkolnym uczniowie kl. Vc z ogromnym zainteresowaniem wkroczyli do świata starożytnych bogów i herosów. Odkrywali świat, który w pewnym sensie przetrwał, gdyż istnieje choćby we współczesnym języku. Jak ciekawe były to spotkania, świadczą sukcesy uczniów tej klasy.

Obecna klasa VIc to zespół aktywny i twórczy, warto zatem wykorzystać zdobytą już wiedzę, by na jej podstawie sięgać wyżej i dalej. Innowacja ma służyć inspirowaniu ucznia do bycia kreatywnym. Metody, którymi zamierzam pracować muszą być atrakcyjne dla dziecka i przede wszystkim skuteczne. Spotkanie z muzami to spotkanie z poezją, filozofią, retoryką, dramatem, teatrem. Uczniowie sięgną po pióro, by stworzyć własny wiersz, przeprowadzić wywiad, napisać recenzję, scenariusz. Metody, którymi się posłużę, muszą mieć charakter interdyscyplinarny, sięgnę bowiem do filmu, malarstwa, radia, telewizji, prasy, Internetu, fotografii, literatury.

W każdym kolejnym miesiącu uczniowie spotkają się z inną muzą, a spotkanie to stanie się inspiracją do podjęcia nowych wyzwań polonistycznych. Na zakończenie przygotują i zaprezentują przedstawienie, którego pomysł i realizacja będą wynikiem całorocznej pracy. Będzie to równocześnie wyznacznik umiejętności pracy w zespole oraz wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce .

Copyright © 2014 Oficjalna strona Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Noblistów Polskich w Szczecinku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
2011 Wśród muz.